Szerző Téma: Természetfotózás - Rókafotózás  (Megtekintve 9472 alkalommal)

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
Természetfotózás - Rókafotózás
« Dátum: 2009. December 05, 22:47:30 »
Ebben a topicban szeretnénk összegyűjteni a természetfotózás iránt érdeklődő tagjaink és vendégeink szakmai és természetesen rókákkal kapcsolatos tapasztalatait. Sőt tagjaink saját fényképeiket fel is tölthetik galériánkba, így megoszthatják azokat másokkal is.  
« Utoljára szerkesztve: 2010. Január 24, 20:08:12 írta Marcellus »
The Foxy Whiskered Gentleman

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
Re:Természetfotózás - Rókafotózás
« Válasz #1 Dátum: 2010. Január 24, 20:07:14 »
Na, jó ha senkinek nincs bátorsága hozzá, akkor kezdem én

Véleményem szerint a természetfotozás és a vadászat valamilyen szinten rokon műfaj, ugyanis mindkettő esetében döntő fontosságú, hogy tudjunk olvasni abban a minket körbe vevő nagy könyvben, amelyet erdőnek hívunk. Ez lehet, hogy kissé patetikusra sikerült  ;), de a lényeget azt hiszem mindenki érti: egy letört ág, a feltúrt avar, egy jellegzetes szag, egy bokron fennakadt szőrcsomó vagy esetleg néhány lábnyom nagyon sok mindent elárul.
Igazából még én is csak tanulgatom ezen mesterség fortélyait, de azért úgy hiszem néhány ötletet azért már megoszthatok:
-Ha rókát szeretnénk fotózni, akkor legfontosabb, hogy megtaláljuk lakhelyét, ugyanis mint azt minden rókabarát tudja kedvelt állataink főként szürkületől hajlnalig aktívak általában. Tehát minél közlebb vagyunk indulási helyükhöz, annál több esélyünk lesz, hogy még elegendő fény mellet lencsevégre kapjuk őket.
-Azonban túl közel sem szabad menni, mert akkor elő sem bújnak, rosszabb esetben ha nagyon megbolygatjuk a környezetüket el is költözhetnek.
- Ezért legcélszerűbb ha keresünk egy megfelelő helyet magunknak a környéken, valami olyat, ami számunkra kellő takarást nyújt - legjobb lenne persze egy magasles, de az többnyire érhető okból nincs a rókavár közelében , ugyanakkor az adott hely elegendő szabad területet is nyújt a fényképezéshez.
- A kiválasztott helyszínre nem érdemes azonnal külni, mert ez többnyire nem jön be - saját tapasztalatból mondom - hanem célszerűbb párhéten keresztül egy kis elemózsiát kihelyezni a rókáknak.

Hát kezdetnek ennyit, remélem most már másnak is megjön a kedve a témához.  ;)

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #2 Dátum: 2010. Február 11, 19:58:33 »
Na, már megint csak én?  :D

A múlt héten első kézből tapasztaltam meg, hogy nem feltétlen jelent sok rókás képet, ha találunk egy kotorékot. Ugyanis a rókák többnyire nem csak egyet, hanem több kotorékot használnak egyszerre az év nagy részében. Így ha történetesen rókalábnyomokat követve ráakadunk egyre - mint azt én is tettem - nem biztos, hogy magát a lakót is sikerül lencsevégre kapni.  Ezért ne elégedjünk meg egyetlen hellyel, próbáljunk minél több kotorékot felfedezni.

Nem elérhető voja

• Rókakölyök
  • *
« Válasz #3 Dátum: 2010. Február 18, 08:43:19 »
Kedves Marcellus !
Engedve a kérésednek.

Ki lehet menni kotorékot keresni kutya nélkül is de nem igazán tudod megállapítani ,hogy a lakó otthon van.Azt azért valószínűsíteni lehet, hogy járt  illetve lakott a vár. Következtetni tudsz a környezetéből. Növényzet sérülése, hullaték, állatmaradványok és szag. Ezek árulkodnak a lakóról.
 Nappal mikor a fényképezéshez megfelelő fényviszonyok vannak minimális esély van találkozásra. Csak párzási időszak alatt van ez másképp. (Január -február)Akkor sokkal óvatlanabbak és nappal is járnak keresve a párzás lehetőségét.
Kereskedelemben lehet kapni különböző csali sípot. Amivel jó széllel és álcával közel tudod csalni. Javaslom az egér a nyúl esetleg az őzgida sípot. Tudni kell mikor mit használj. Nagyon okos és októberben nem jön be őzgidára.A nyúlra van a legtöbb esély bármikor.De csak akkor ha a terület bővelkedik nyulakban. Az egérrel vigyázz mert ha nem figyelsz kellemetlen meglepetés érhet egy bagoly személyében.Ha a cincogásod meggyőző és az álcád jó a huhogó barátunk a fejeden landolhat. :D
(Én jártam már így.)
 Ha ügyes vagy rá bukkanhatsz kisrókás várra. Ahol ha csendben vagy és jó az álcád a szélről nem is beszélve akkor csodálatos képeket csinálhatsz a tavaszi napsütésben hancúrozó kisrókákról. Ez tényleg élmény! (Miután kifotóztad magad akkor a kotorék helyét oszd meg a helyi vadőrrel. ;))
 Sok szerencsét és az eredményeket kéretik megosztani.

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #4 Dátum: 2010. Február 18, 22:26:28 »
Nem tudom van-e valami tapasztalatod azzal kapcsolatban, hogy a kirakot csalit (valami kaja) milyen valószínűséggel veszik fel. Tehát, ha kihelyezek nekik valahova ennivalót, ahol már láttam rókát előtte és a környéken van néhány kotorék is, akkor odajönnek-e a szagra?
Már egy ideje - habár nem sok sikerrel - valami foto/ video csapda jellegű dolgot akarok csinálni. Csak félek, hogy a cuccot elviszik egyes emberek, ezért nem merem kint hagyni csak úgy magában. Tehát valahol, mondjuk távcső távolságon belül én is ott lapulnék a közelben, ez szerinted mennyire zavarná őket?

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #5 Dátum: 2010. Február 19, 22:51:49 »
Na, amíg valaki szerencsével nem jár közüllünk rókafronton, addig is a youtube-on találtam két nagyon szép hazai már-már természetfilmes felvételet és egy spontán készült rókás videót.

Ezek a Bükkben készültek kb két hónapja - minden elsimerés a fotósnak:
http://www.youtube.com/watch?v=7vvwpsxY74Y
http://www.youtube.com/watch?v=7vvwpsxY74Y

Illetve itt van még egy róka, amit egy őzvadászat során vett videóra valaki (a róka ez alakalommal megúszta, mivel csak kamerával lövöldöztek rá  ;) )
http://www.youtube.com/watch?v=Ydzjkj0M_Bg&feature=related

Nem elérhető voja

• Rókakölyök
  • *
« Válasz #6 Dátum: 2010. Február 19, 22:58:08 »
Ha eleséget akarsz kihelyezni várnod kell még két hetet esetleg hármat. Akkor már kezd növekedni a vehem és a szuka rókák könnyebben felveszik a kitett csalit. A tojás szerintem könnyen beszerezhető számodra és azt nagyon szereti.
 De végezz szoktató etetést.

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #7 Dátum: 2010. Február 19, 23:06:14 »
Köszi a tippet, egy ideje már itt lapul ezzel a céllal a szekrényben néhány  nyúlhúsos macskakonzerv, de sajna már megint  beszedtem valami torokfájos navalyát, meg az idő is elég ramaty.

Amúgy ezektől a pillanatyni problémáktól eltekintve az a bajom, hogy az erdőszélek / tisztások közelében nincs magasles, illetve az erdő aljnövényzete a marha sok kis akác csemete miatt gyak átláthatatlan, ha előjönnek a levelek. Szerinted hogyan érdemes megválasztani a leshelyet? Vigyek ki valami horgász széket és üljek be a  sűrűbe vagy valami bokor takarásába?

Nem elérhető voja

• Rókakölyök
  • *
« Válasz #8 Dátum: 2010. Február 20, 09:16:32 »
Ki vihetsz egy kis összecsukható széket. Az a lényeg hogy jó széllel ülj le ha megoldható akkor takarásba. De már csak akkor mikor rendesen járja a szóródat ülj rá.Néha nyomozd körbe mert ezeket a vaddisznó felveheti már ha van a területen. De a síppal jobban boldogulnál. Ellentétben a lessel itt azért nagyobb esélyed van a sikerre.

Kakukkfű tea az ilyenkor a legjobb én is azt nyomom.
Jobbulást!

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #9 Dátum: 2010. Február 20, 09:34:52 »
Köszi, igyekszem kúrálni magam.  :)
Amúgy nem tudod véletlen, hogy kb mibe fáj egy ilyen síp? Valami webes vadászboltban - talán a monarchiában - láttam egyszer olyan sípot ami az egyik végről belefújva nyúlsírás, míg a másikról egér cincogás hangot adott, de valami elég húzos ára volt.

Nem elérhető voja

• Rókakölyök
  • *
« Válasz #10 Dátum: 2010. Február 22, 11:07:37 »
Szia!
Remélem, hogy jobban vagy már.
Hangutánzó sípokat több többféle kivitelben és anyagból készítenek. Lehet fa ,fém, műanyag vagy szaru. Ennek függvényében az áruk is változó.Nemsoká FEHOVA Ott olcsóbban hozzá lehet ilyen holmihoz jutni és elég nagy a választék. Én nyolc éve vettem a nyúlsípomat (Fa)
valami 800 forint volt. De csak egyszer kell megvenni aztán ha el nem hagyod éveken át jó vagy akár felejthetetlen  élményekhez juthatsz a segítségével.

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #11 Dátum: 2010. Február 22, 13:07:03 »
Na akkor majd utána nézek, amúgy én is egy sima, fa nyúlsípra pályáznék. Megnézem majd mit lehet itt nálunk kapni van vagy négy vadászbolt a városban, ha meg drága, akkor megvárom  a FEHOVA-t. Bár nem hiszem, hogy nekem ezért megérné felutazni Pestre csak ezért, mert az alaphangon 5k lenne.  ;) Lehet megkérem valamelyik pesti ismerősömet vegyem meg, majd meglátjuk.

Nem elérhető voja

• Rókakölyök
  • *
« Válasz #12 Dátum: 2010. Február 22, 22:59:38 »
Milyen gépet használsz?

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #13 Dátum: 2010. Február 23, 09:14:03 »
Hát az attól függ  :D, van digitális illetve analóg gépem is. A digitális, egy Minolta Z3, kicsit már öreg szegény, mivel csak 4 Mp-s, de szeretem mivel 12X optikai zoomja van, ami egy (amikor 5 éve megvettem még kuriózumnak számító) nagyon jó képstabilizátorral párosul. Így max nagyítás mellett kézből is tűéles képt tudok vele lőni. Az optikai is nagyon Az objektív 35-420 mm. A beépített supermakró üzemmódban pedig igen jó felvételeket lehet készíteni apró dolgokról. A Minolta ezen modelljének amúgy a software-e is meglepően jól sikerült, olyannyira, hogy a következő generációban megjelent hasonló kategóriás gépekben már erősen le van butítva. Többek között a kép tömörítési, illetve feldolgozási rátáját is lehet változtatni, amit többnyire ma kihagynak a gépek nagy töbségéből. Illetve - ami miatt szintén becsülöm - a gépet telejesen manuális üzemmódba is lehet kapcsolni (fókuszt, blendét, záridőt, érzékenységet szabadon lehet állítani).

Azért tervbe van véve egy kis upgrade ezen a téren, főleg most, hogy az Olympus és a Canon EOS tükörreflexes digitális gépek kezdenek elfogadható árkategóriába érni.

Emellett szívesen foglalkozom hagyományos fotózással is - első sorban fekete-fehérben. Az analóg gépem szintén Minolta, egy Dynax 5000i. Többnyire Ilford Pann 100 illetve ha mozgások miatt szükséges 400-as filmet használok. A film előhívását is magam végzem most már. Jelenleg kétfajta előhívót használok: Foma Universal-t vagy ha nagyon igényes akarok lenni akkor Ilford ID-11. A papírkép készítéshez pozitív hívót Fomatol Lqn-t. Papírból még van néhány csomag régi Bromofort-om, most azokat használom.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Február 23, 09:16:34 írta Marcellus »

Nem elérhető voja

• Rókakölyök
  • *
« Válasz #14 Dátum: 2010. Február 23, 09:32:53 »
Nagyon profi vagy!
Mi is fotózgatunk ,fotózgattunk. De csak úgy hobbi szinten. Mi Pentax k10 et használunk 50x200 telével. Sajnos egyre kevesebbet használjuk. Pedig nagyon jó dolog. csak hát az időbeosztásunk nagyon szűkös. Ez mint tudjuk nagyon időigényes.