Szerző Téma: Rókalesen...  (Megtekintve 3669 alkalommal)

Nem elérhető Vulpex

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • fehéróka
    • VULPES Rókabarát Klub
Rókalesen...
« Dátum: 2009. Június 14, 11:40:53 »
Az előző fórum ( http://sgforum.hu/listazas.php3?azonosito=rokaonline&id=1188595549 ) folytatása. (frissítve: mivel az előző fórum törölve lett, az előzményeket csatoltam ehhez a hozzászóláshoz.)

Idézetet írta: Rozsdás alias NÓÓR
A kicsi rókák pedig jól vannak...Naponta viszi esténként NAGY VAGÁNYT(alfa hím) ,KARAK(igy neveztük el a nagy papa rókát,aki befogadta szárnyai alá a kicsiket), vadászni tanítani...ált.reggel 6 kor jön "haza"-hulla fáradtan......A másik kettőt (BÁTORKÁT,és kicsiVUKot),egy rókamama tanítja...ők is szépen "okosodnak"...Most vasárnap reggel például,láttam kicsiVUKot,amint éppen szemetet tanult meg lopni...nagyobb volt a szemét a szájában,mint Ő maga...nagyon helyes volt,és nagyon lekesen cipelte az erdő felé zsákmányát...Sokat nőttek a kicsik...hiába,ennyi idősen az Ő életükben 3 hét nagy idő...Sajnos fotóm az nem sok van róluk , mármint a kicsikről, mivel nagyon félősek még....De ROZSDÁSról annál több...nem tudom hogyan tudnám nektek megnutatni,vagy valahova feltölteni...Azt nem is meséltem,PL.Rozsdás beült rendszeresen a terasz ajtóba,és onnan nézte a TV-t...Nagyon okos intelligens állatok a rókák...másfél éve figyelem őket..annyi sztorim van,hogy lassan újra írhatjuk a VUK mesét....És nagyon édesszájúak a rókák..leeszik pl.az epret...és mindent ami édes...és utálják a macskákat,nincsenek jóban,és keményen megkűzd a róka a NYAUval..aki írta a VUK mesét,no itt nem az íróra gondolok...az tuti nagyon nagy róka megfigyelő lehetett...szinte a mese naponta kell életre elöttem...nagyon érdekes...
Ehh, jó hallani. :) Tényleg mázlista vagy. :)
Igen, tényleg van bennük valami ami megfogja, rabul ejti az embert.
Csak sokan nem veszik észre, vagy nem fogékonyak rá (?)

Ennyire közel engedtek magukhoz?  :o nem semmi. tényleg nagyon odaadó szülők, és nincs könnyű életük. szerencsére vannak olyanok is, mint mi, akik nem csak gyilkolászni akarják őket :)

Meg gondolom örülnek is neked a szomszédaid most... ???

Jah, várjuk a további fejleményeket majd :) a másik topicban leírtuk, hogy hová lehet képeket feltölteni. De küldhetsz e-mailban is képeket, és majd kirakjuk valahova, köszi :)
« Utoljára szerkesztve: 2009. Július 26, 21:49:35 írta Vulpex »
Vulpex
"Look into his eyes and you will see the arctic lights..."

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
Re:Rókalesen...
« Válasz #1 Dátum: 2009. Június 18, 20:17:57 »
Kedves Nóór,
régen hallottunk már a rókáidról... Hogy vannak a kicsik? Esetleg sikerült már megszabadulni attól a nyavalyás csapdától?

Amúgy, ha esetleg van hozzá időd és kedved gyűjtsd már össze valamikor a rókáiddal kapcsolatos megfigyelésidet, sztoriidat, mert ha majd meg lesz a honlap is azt is kirakhatnánk a fényképek mellé. (Egyelőre tényleg nem sürgős)
The Foxy Whiskered Gentleman

Nem elérhető Gray Fox

• Rókakölyök
  • *
« Válasz #2 Dátum: 2009. Július 17, 13:44:28 »
Szóval rókales: a Rókales 2007 videóm kulisszatitkai. Egyik este motoroztam hazafelé, amikor megláttam egy döglött macskát az út közepén. Még meleg volt, szóval hazavittem, másnap hajnalban pedig kivittem csalinak. Egy olyan lest választottam helyszínül, ahol tudtam, hogy van a közelben rókalyuk. Utána türelem, türelem, és sok-sok szerencse, és meglesz fáradozásunk eredménye.

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #3 Dátum: 2009. Július 17, 15:54:01 »
Well..., mondanák az angolok ezt a döglöt macskát hallva  :D, de mindenesetre eredményes ötletletnek bizonyult, szóval ez a lényeg. Amúgy ha jól gondolom  valami magaslesről videóztál?
Nekem első sorban pont ez a bajom, ugyanis abban  a részében az erdőnek, ahol tudom, hogy van valahol egy rókalyuk (igaz még nem találtam meg), nincs semmi ilyesféle alkalmatosság. Csupán egy ki-bedőlt házikó, amiőrl már több ízben is írtam. Ez tulajdonképpen jó lenne csak az a bajom, hogy eléggé bent van az erdő közepén + az ablakokból leginkább csak a házikó udvarára lehet látni. Ezért kétséges, hogyha valami csalit teszik ki egyáltalán hajlandóak lesznek-e közel jönni a rókák, ha én is ott lapulok.

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #4 Dátum: 2009. Július 18, 12:46:24 »
Örömmel jelenthetem be, hogy tegnap megvolt az első igazi rókaleses élményem  ;D
A múlt éjszaka ugyanis fennjártam a Bükkben, igaz egészen más céltól vezérelve, mivel eredetileg csillagász szenvedélyemnek szerettem volna hódolni. Szóval kilenc felé érkeztem meg a Bükk-fennsikra, ahol a sötétség beálltával neki is álltam kipakolni a távcsövet. Úgy tizenegy felé járhatot az idő, mikor a közeli erdőfolt felől először kezdtem hallani bizonyos neszeket, illetve néha egy-egy vakkantás szerű hangot. Aztán éjfél körül ugyanabból az irányból egyszer csak felharsant, teljesen tisztán és összetéveszthetetlenül a rókák "territórium jelölő" kiáltása. Kb ötpercen keresztül rendszeres időköznként hallható volt a vonyítás. Aztán néhány perces csend állt be, majd kicsit arrébb váratlanul acsarkodó hangokat lehetett hallni, minden bizonyára egy kis határviszálykodás volt közöttük.

A fenti eseményeknek azonban sokkal inkább fültanúja voltam, mint szemtanúja, több okból is. Először, ahogy hűlt a levegő itt-ott kisebb nagyobb párfoltok jelentek meg, (ennek a már csak a "távcsővezés" miatt sem örültem), valamint nem akartam lámpát gyújtani, mivel a szemem ekkorra már jól hozzászokott sötéthez és nem hiányzott, hogy  ideiglenesen megvakítsam magam. Emellett attól is tartottam, hogy a fény elijeszti őket. Inkább csenben maradtam és hallgatóztam.

Nem elérhető Vulpex

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • fehéróka
    • VULPES Rókabarát Klub
« Válasz #5 Dátum: 2009. Július 18, 22:26:04 »
Hát ezt örömmel hallom, szerencsés vagy, kezdetnek nem rossz :) thank you for sharing

Igen, többnyire éjszaka aktívak inkább a rókák és ez sajnos sokszor kizárja, hogy láthassuk is őket.

Valami éjjellátó kamera kellene Neked, egyes hagyományos kamerák, mobiltelefonok tudnak ilyet, bár ezekkel sem nagyon lehet tudtommal értékelhető képeket készíteni éjszaka. A Permuted oldalának fotósa szerint azonban a vakus fényképezőgépek általában nem ijesztik el a rókákat, tehát vakuzni lehet, pesze ez is csak közelről, pár méter távolságról működik...
Vulpex

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #6 Dátum: 2009. Július 18, 23:01:01 »
Igen egy éjjellátó kamera valóban jól jönne, de sajnos az áruk elég borsos. Egyébként már én is gondolkodtam rajta, hogy mivel lehetne ezt helyettesíteni. Az én telefonom kamerája is látjha az infrát, bár a képernyője marhára világít. Viszont van nekünk egy régi sony kazettás videókameránk, nem rég kipróbáltam gondnélkül látja az infrát.
Az igazi probléma tehát egy normális infra fényforrás beszerzése. Csak ez is elég drága, ha azt is szeretnéd, hogy ne csak az orrodig láss vele. Majd ha legközelebb valami elektronikai alkatrész bolt közelében járok, megkérdezem mennyibe vannak a nagyfényerejű infraledek. Lehet, hogy majd kicserélgetem a ledeket egy zseblámpában.

Habár egyik barátomnak van egy videókamerája,amin elvileg van infrás üzemmód is.  :D Lehet, hogy egyszerűbb lenne simán elkérni.

Nem elérhető Vulpex

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • fehéróka
    • VULPES Rókabarát Klub
« Válasz #7 Dátum: 2009. Július 22, 00:10:00 »
Infraledek nem olcsók, főleg a nagy fényerejű, viszont sok kell belőle, ha az ember eredményt is szeretne.

Aztán meg is kell hajtani valamivel, zabálja az áramot, úgyhogy valami nagykapacitású akkumulátor is kell.

Még nem nagyon volt időm belemélyedni, de itt érdemes szétnézni:

http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_hsz_458716.html
http://www.google.hu/search?q=ir+power+led&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:hu:official&client=firefox-a
« Utoljára szerkesztve: 2009. Július 22, 00:13:51 írta Vulpex »
Vulpex

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #8 Dátum: 2009. Július 30, 21:37:31 »
Sínen vagyok!!!  ;D

Ma este végre neki láttam, hogy a már általam sokat emlegetett rókalest megvalósítsam. Mindezt azzal kezdtem, hogy Tescoban vettem a  délelőtt egykis konzerv macskakaját. (Azon egyszerű okból nem kutyakaját, mert a ugyanezen markából ugyanannyi tartalommal az drágább volt és a cimke szerint kb ugyanaz volt benne.)
Úgy este 7 után biciklivel elindultam, hogy kimenjek a januári "találkozónk" helyszínére. Ez igazából nincs túl messze, csakhogy az erdei utakon valami horribilis mélységű volt a homok. Így a keró utólag nem bizonyult a legjobb ötletnek. Mindegy, azért valahogy csak kivergődtem "Rókamezőre" (márminthogy ez egy kis rét az erdő szélén és itt láttam a rókát).

Első dolog, amivel szembesültem az volt, hogy a már említett kis házikóból semmit sem lehet látni, mert teljesen eltakarják a bokrok.  Na, akkor, hogy is kellene ezt csinálni? Végül azt találtam, ki, hogy az egyik villanypózna mellett jelölöm ki magam számára a megfigyelő helyet és ezzel szemben a rét egy kopárabb részén a beetetés helyét. (A villanypózna azért van ott, mert egy távvezeték szeli át az erdőt.) Kihelyeztem az ennivalót és aztán elindultam vissza a városba. Jobbnak láttam, ugyanis, ha egyelőre én még nem maradok kint.
Ahogy ballagtam visszafelé, alig telt el öt perc és mintegy köszönetképpen jobbkéz felől háromszor felhangzott egy róka kiáltása.

Ez utóbbi irány igen fontos információval bír, ugyanis elég "korán" mentem ki az erdőre, a rókák még csak épp ébredeztek ez időtájt. Tehát a kiáltás valószínüleg abból az irányból hangzott, amerre a rókavár van. Ennek fényében kissé szerencsétlenül választottam meg a két helyszínt, mivel a rókavár valahol a megfigyelőhelyem háta mögött lehet. Ezért az tervezem, hogy a legközelebbi etetés alkalmával egy oszloppal lejebb költözök, a kaját pedig a mostani oszlop környékére teszem.  
« Utoljára szerkesztve: 2009. Július 30, 21:39:39 írta Marcellus »

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #9 Dátum: 2009. Augusztus 16, 20:49:45 »
Na, ma megint jártam kint a rókáimnál, ha szabad így fogalmaznom, noha még nem láttam őket  :D
Vittem nekik egy kis kaját ismét, de ami fontosabb csináltam nekik egy fagylaltos dobozból egy kis itatót, ugyanis most inkább vízre van szükségük mint ennivalóra. A szokásos macskakaját azért kiraktam, mert annak elég erős a szaga és valószínű, hogy az odavonzza őket, így a vízre is rátalálnak.

Azt tervezem, hogy egyik barátommal pár nap múlva kimegyek egy kicsit "leskelődni" most már.

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #10 Dátum: 2009. Augusztus 25, 21:56:33 »
Jelentem, ma este voltam kint lesen, de sajnos nem jártam szerencsével.  :-\

Azon gondolkozok, hogy mivel jön az egyetem lehet, hogy felfüggesztem egyelőre ezt a projectet, annál is inkább, hogy rókáimnak egyelőre elég sok ennivalójuk van szerte az erdőben.

Nem elérhető Vulpex

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • fehéróka
    • VULPES Rókabarát Klub
« Válasz #11 Dátum: 2009. Augusztus 26, 00:33:34 »
Jelentem, ma este voltam kint lesen, de sajnos nem jártam szerencsével.  :-\

Azon gondolkozok, hogy mivel jön az egyetem lehet, hogy felfüggesztem egyelőre ezt a projectet, annál is inkább, hogy rókáimnak egyelőre elég sok ennivalójuk van szerte az erdőben.

Hát, ez szomorú. :( De fel a fejjel, majd télen nagyobb lesz a "forgalom". :)

A hétvégén én is jártam vidéken, és egy pár órás séta erejéig ismét meglátogattam a korábban megtalált kotorékokat. Vagyis csak szerettem volna, mert csak a helyüket találtam meg. (egy nagyobb méretű nyílt terület, foltokban fás-bokros részekkel.) A nyílt mezőt felszántották, és az a néhány kotorék, ami ott volt a szélén, nyomtalanul eltűnt. A fák és bokrok által rejtett rókavárak sem úszták meg, ezeket betemették, vagy eltorlaszolták... sajnos most ennél többre nem nagyon jutott időnk, de majd az ottani erdőbe is akarok szervezni egy esti vagy hajnali körutat majd ősszel vagy télen valamikor.
Vulpex

Nem elérhető Vulpex

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • fehéróka
    • VULPES Rókabarát Klub
« Válasz #12 Dátum: 2009. Augusztus 26, 01:09:01 »
Mindezt azzal kezdtem, hogy Tescoban vettem a  délelőtt egykis konzerv macskakaját. (Azon egyszerű okból nem kutyakaját, mert a ugyanezen markából ugyanannyi tartalommal az drágább volt és a cimke szerint kb ugyanaz volt benne.)

ejnye, na. még ilyen szentségtörést, hogy holmi macskatápot kell neki enni, és még a végén nyávogni is fog. :D de a róka szívéhez is a hasán át vezet az út... :D
egyébként igazad van, mert tökéletesen megfelel. Egyik rókatartó ugyan ajánlotta valahol a magas fehérjetartalmú száraz kutyatápot is, de ilyesmit nem szabad kitenni! Ugyanis a szárazeledel nagyon könnyen kiszáradást okozhat az állatnál, ha nem jut elég vízhez.

Külföldön kicsit előrébb járnak már, még ilyen is van: http://www.amazon.co.uk/BADGER-FOX-FOOD-KG-BAG/dp/B000PGAECS

Idézet
Ahogy ballagtam visszafelé, alig telt el öt perc és mintegy köszönetképpen jobbkéz felől háromszor felhangzott egy róka kiáltása.

Na, ez érdekes. Megköszönte :o ;D
(vagy csak azt akarta jelezni Neked, hogy ez az ő vadászterülete/zsákmánya, és nem kíván rajta osztozni veled? :) )
« Utoljára szerkesztve: 2009. Augusztus 26, 01:15:50 írta Vulpex »
Vulpex

Nem elérhető Marcellus

• Administrator
  • Vén ravaszdi
  • Der Rotfuchs
« Válasz #13 Dátum: 2009. Augusztus 26, 20:56:43 »
Na ez érdekes: külföldön árulnak külön borz/róka kaját...  :D

Azt, hogy "megköszönte" csak erősen átvitt értelemben gondoltam - természetesen - hiszen csupán egy territoriális kiáltás volt, ami nem is nekem szólt. Ám azért jó volt tudni, hogy ott van valamelyikük a közelben